Gyakorlott állásinterjúzóknak is kihívást jelenthet egy idegen országban munkára pályázni, az adott elvárásoknak megfelelni és önmagukat a legjobb fényben feltüntetni. A következőkben ehhez adunk egypár támpontot és pár hasznos információt arról, miként zajlik egy állásinterjú Németországban.
Felkészülés a német állásinterjúra
A felvételi elbeszélgetés nagy valószínűséggel több körben zajlik majd, és nem egy esetben a cégek fizetett próbanapot is felkínálnak, ami mindkét félnek hasznos lehet. Az interjúk során valószínűleg találkozni fogunk:
- a közvetlen szakmai felettesünkkel,
- egy leendő kollégával,
- a HR munkatárssal,
- és akár a vállalat igazgatójával is.
Közlekedés
Bár elsőre jelentéktelennek tűnhet, hogy megnézzük, az adott város melyik részén fogunk dolgozni, mert ha nem figyelünk oda, akár naponta több órát is eltölthetünk a munkába járással. Németország egy-egy nagyobb településén egy városon belüli vonat akár 1,5 órát is közlekedhet egyik végállomástól a másikig.
Fontos szempont az is, milyen munkabeosztás szerint fogunk dolgozni. Ha például reptérre szegődünk el vagy akár pékségben, hotelben helyezkedünk el, számolnunk kell az extrém korai és késői műszakokkal, és ennek megfelelően kell megtervezni a közlekedést is.
Kutass a cég után!
Az interjú körülbelül 30-60 percet vesz majd igénybe, amire nem árt negyed órával előbb érkeznünk. Bár a dokumentumokat valószínűleg a munkaadó már a pályázatkor megkapta, mégsem árt, ha nálunk van az önéletrajz és a motivációs levél.
Mind belföldi, mind külföldi interjú esetén fontos, hogy legyünk képben a vállalatot illetően. Tudnunk kell, mivel foglalkozik a cég pontosan, nézzünk utána az aktualitásoknak (páldául hozott-e ki új terméket/márkát a közelmúltban, ért-e el jelentős eredményeket, nyert-e valamilyen díjat), vannak-e a különböző médiumokban elérhető hírek, tartalmak a vállalatról. És szerezzünk ismereteket arról is, kik dolgoznak az adott cégnél és milyen pozícióban, erre páldául maximálisan alkalmas a LinkedIn, amelyen keresztül a cég oldalán ránézhetünk, kik, milyen pozícióban dolgoznak éppen aktuálisan.
A külföldi munkavállalás előtti teendőkről a HR-Rent itt ad segítséget.
Esély a pályaváltóknak
Nem ritka, hogy egy németországi pozícióra, az adott munkakörhöz szakmai tapasztalattal nem rendelkező pályázókat is felvesznek, sőt kifejezetten már a hirdetésben is szerepel, ha nyitott a vállalat az újrakezdőkre. Így amennyiben rendelkezünk készséggel az adott munkakörhöz, jó esélyekkel indulunk úgy is, hogy nincs hozzá képzettségünk.
Sok pályaváltót találunk a marketing, IT, gasztronómia vagy akár az újságírás területén is.
A munkaerőhiány miatt tanítóként és ápolóként is elhelyezkedhetünk előzetes végzettség nélkül, mindazonáltal ehhez szükséges lesz a munkaadó által megkövetelt képzést elvégeznünk.
Az állásinterjú 5 fázisa
Small talk
Általában pár percet vesz igénybe, és célja a kellemes légkör megteremtése, illetve, hogy első benyomást nyerhessünk a vállalatról, hiszen általában a leendő munkahelyünkön zajlik az interjú.
Bemutatkozás, kérdések
Ez a rész már alapvetően rólunk szól, és arról, hogy minél hitelesebb képet alakítsunk ki magunkról. Törekedjünk arra, hogy ne egy az egyben az önéletrajzunkban foglaltakat ismételjük meg, hanem próbáljunk eddigi szakmai életünkről, elért sikereinkről részletesebb képet adni. Ebben a hozzávetőleg negyed órás részben elsősorban mi kapunk majd kérdéseket, amire adott válaszaink várhatóan jelentősen befolyásolják majd a rólunk kialakult képet.
Motiváció
Ennél a résznél a vállalat arra kíváncsi, miért pont mi lennénk a legalkalmasabbak a pozícióra. Itt kerülnek szóba az erősségek, gyengeségek, illetve hogy tanulmányaink és pályafutásunk során mi motivált. Annyiban eltér az előzőektől, hogy itt már a bemutatkozáson túl alapvetően arra irányul a figyelem, hogy mennyire illünk az adott pozícióra.
Kérdezzünk!
Ezt követően várhatóan bemutatkozik a vállalat, megismertetik velünk a feladatokat, a cég profilját, felépítését, és hogy milyen csapatban fogunk dolgozni. Mindeközben pedig folyamatosan figyelik a reakciónkat. Ennél a résznél lényeges, hogy mi is tegyünk fel kérdéseket. Persze ne rögtön azzal indítsunk, hogy megkérdezzük mennyi szabadságunk van és milyen bónuszokat kapunk, sokkal inkább az a lényeg, hogy a cég lássa, érdeklődünk a munka iránt.
Elköszönés
Ezen a ponton még nyugodtan rákérdezhetünk, milyen teendők, lépések várhatóak a következőkben, mikor számíthatunk arra, hogy jelentkezik a vállalat, illetve itt egyezünk meg egy lehetséges próbanapban is, ami már mindenképpen fél sikerként könyvelhető el.
Nyelvismeret
Bár az egyes szakmákhoz más szintű nyelvismeret szükséges, ha hosszú távra tervezünk Németországban, nem úszhatjuk meg a nyelvtanulást. Ehhez adott esetben a munkáltató is segítséget nyújthat, illetve a helyi munkaügyi központok is biztosítanak térített nyelvi képzéseket.
Saját érdekünk is, hogy mind beszédbeli mind írásbeli készségeinket fejlesszük. Amennyiben elérjük a társalgási szintet, már jó esélyünk van egy jól fizető állásra, ha pedig emellé valamilyen jó készség vagy releváns munkatapasztalat is társul, akkor ágazattól függően kiemelkedően jól is kereshetünk.
Teljes vagy részmunkaidő, esetleg minijob
Sok esetben a cégek már a felvételkor lehetőséget kínálnak arra, hogy válasszunk a teljes, illetve a részmunkaidős foglalkoztatás között. Bár az előbbi éppúgy, mint nálunk, alapvetően 40 órás munkaidőt jelent, ez tevékenység és ágazat szerint változhat, így akár heti 36 órában is dolgozhatunk teljes állásban.
Lehetőség van arra is, hogy valaki korábbi teljes állásást cserélje le részmunkaidős foglalkoztatottságra, például ha kisebb gyermeke van, aki miatt nem tud heti 40 órában dolgozni.
Németországban nagy népszerűségnek örvend az úgynevezett Minijob vagy Nebenjob, ami főállás mellett végzett mellékállást jelent.
A 2022-es törvénymódosítás alapján a Minijob 520 euróig adómentes és társadalombiztosítási díjat sem vonnak le belőle, azonban a tevékenységet jelentenünk kell a vállalatnak, amelynél főállásban dolgozunk.
Részletesen erről itt olvashatunk.
A HR-Rent friss külföldi állásajánlatok közül itt lehet böngészni!
Foto: Freepik