Szakemberek szerint már elmúltak azok az idők, amikor sokan egy hivatást választva élték le az életüket, és akár ugyanazon az egy munkahelyen dolgoztak nyugdíjba vonulásukig.
Ma már nemcsak a folyamatosan változó munkaerőpiaca, hanem a kiégés miatt is érdemes akár új szakmába vagy másik hivatásba belekezdenünk. Az élethosszig tanulás sokkal több lelki és egzisztenciális erőforrást adhat, mint azt elsőre gondolnánk.
Amikor még fiatalok vagyunk, és az idő előrehaladtával el kell azon gondolkodnunk, hogy milyen pályát, milyen hivatást válasszunk, elsősorban a középfokú, majd felsőfokú iskoláink miatt kerülhetünk nehéz döntéshelyzetbe. Holott az elmúlt évtizedek változásai egyértelműen megmutatták, hogy az élethosszig tartó tanulás, és az ebből fakadó esetleges karrierváltás ma már nem számít rendkívülinek.
Ehhez pedig minden feltétel rendelkezésünkre áll, legyen szó éppen piaci online vagy offline képzésekről, esetleg az állam által biztosított szakképzésekről, leánykori nevén a korabeli OKJ-képzésekről, amely a felnőttképzések keretében akár ingyenesen is biztosítanak új szakmatanulási lehetőségeket.
Erről részletesen a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara pályaorientációs és pályaválasztási podcastjában hangzik el több információ:
Új karrierút választása
Amikor új karrierút kiválasztására kerül sor, fontos, hogy mérlegeljük az érdeklődési körünket és készségeinket. Gondoljuk végig, mit szeretnénk csinálni, és miben vagyunk jók. Fontos, hogy az életkor és a tapasztalatok változásával akár olyan új tulajdonságainkra is ráismerhetünk, amelyekre eddig nem annyira figyeltünk.
Szeretünk kétkezi, kézműves munkát végezni? Született problémamegoldók vagyunk? Van érzékünk a részletekhez, az adatokhoz, azok értelmezéséhez?
Ha azonosítottuk erősségeinket, elkezdhetjük feltérképezni a különböző szakmákat és szakképzéseket, amelyek ezek alapján jól illeszkedhetnek terveinkhez.
Élethosszig tartó tanulás: a megfelelő képzés megszerzése
Ha pedig eldöntöttük, milyen szakmára váltunk, javasolt megnézni, milyen képzettséget írnak elő, amelyet akár egy képzés, szakképzés, felnőttoktatás keretében meg is tudunk szerezni. A szakmától függően ugyanis lehetnek olyan speciális tanfolyamok, amelyeket el kell végezni a képesítés megszerzéséhez.
Fontos, hogy végezzünk kutatást vagy keressünk meg karriertanácsadót, pályaorientációs szakértőt, és győződjünk meg arról, hogy a választott képzési program akkreditált, azaz igazolt tudással rendelkezik, nemkülönben pedig jó hírű.
Szakemberek szokták azt is javasolni, hogy gyakorlati tapasztalatszerzés és az iparágban való értékes kapcsolatépítés érdekében érdemes gyakornoki vagy szakmai gyakorlatot is keresni.
Karrierváltás: nem vagyunk egyedül
A Profession.hu két évvel ezelőtti kutatása szerint 10 munkavállalóból 7-en már váltottak pályát karrierjük során. Ennek oka elsősorban a fizetésekben keresendő, ami ma már egyre erősödő igény lehet, ha csak a jelenlegi reálbércsökkenési időszakra gondolunk (erről itt írtunk bővebben).
Ugyanakkor a megkérdezettek több mint 20 százaléka is azt vallotta, hogy a kiégés ellen menekült egy másik szakmába, míg ⅓-uk átképzésben is részt vett, hogy megfeleljen új munkája elvárásainak, amely képzés a válaszadók majdnem fele szerint maximum 6 hónapba telt.
A kutatás adatai szerint az új pályát választók 67 százaléka elégedett az új szakmájával.
A HR-Rent friss külföldi állásajánlatai közül itt lehet böngészni!
Fotó: Freepik