A középkorú és idősebb generációk számára talán nem jut egyből eszébe, hogy karriert váltana, mint ahogyan az sem, hogy mindezt az elmúlt években jelentősen változtatott felnőttképzési rendszeren egy új szakma tanulásával tegye meg.
Tippek felnőttképzéshez és karrierváltáshoz.
Választható szakmák jegyzéke
Tavaly az országos képzési jegyzéket (vagy közismertebb nevén az OKJ-t) kivezette az állam. Ennek múltja még a ’90-es évekre vezethető vissza, amikor a rendszerváltás utáni első munkaerőpiaci sokk után nagyon sok friss munkanélküli számára kellett új szakmát és annak megtanulását elérhetővé tenni. Ezzel együtt azt is érdemes tudni, hogy a szakmunkásképző intézetek 1998-as kivezetésével valójában az iskolarendszeren belüli szakképzésben is mindenki OKJ-s bizonyítványt kapott.
Tehát az OKJ-s bizonyítvány gyakorlatilag a szakképesítéseket, a szakmákat jelentette ’98-tól egészen a jelenlegi rendszerig. Az aktuális új szakmajegyzék, amely váltotta az országos képzési jegyzéket, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján frissül évről évre (itt lehet megtalálni). A szakmajegyzékben a szakmákat ágazatokba sorolták, továbbá az ágazatokat és a szakmákat is két nagy csoportra továbbosztották a szakmajegyzékben.
Az egyik a négyessel kezdődő szakmáknak a köre. Ezek azok a szakmák, amelyek elvégzéséhez nem szükséges érettségi bizonyítvány, az ötös szakmák köre pedig a technikusi szintű szakmák, amelyek megkezdésének előfeltétele az érettségi bizonyítvány.
A szakmákon belül pedig további irányokat is lehet választani, mint mondjuk a villanyszerelőn túl lehet valaki épületvillamossági szerelő vagy hálózati villanyszerelő, esetleg erősáramú berendezések szerelője.
Jelenleg mintegy 180 szakmát tartalmaz ez a szakmajegyzék.
Államilag akkreditál képző intézmények
A fent jelzett szakmákat kizárólag szakképző intézményben – tehát a 4-eseket szakképző iskolában, az 5-öket technikumban – lehet tanulni.
Minden szakmának van egy úgynevezett képzési és kimeneti követelménye. A képző intézmény határozza meg, hogy milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie a tanulónak.
A tavalyi változás megértését segíti a Pécs-baranyai Kereskedelmi és Iparkamara által kezelt honlap a képzésbaranya.hu, ahol feldolgozták a szakmai jegyzéket is, így elérhetőek a szakmai jegyzéken belüli szakmák és részszakmák megnevezése, ráadásul ágazatokba sorolva. Kiegészítve azzal, hogy azokat milyen szakképző intézményben oktatják Baranya megyében. E mellett segít az Innovatív Képzéstámogató Központ honlapja is a tájékozódásban.
Felnőttképzés jogviszonyban
Felnőttképzési jogviszonyról akkor beszélhetünk, ha a tanuló akár szakképző iskolában, akár technikumban szerzett egy új szakmát, ráadásul 25 év fölött mindenképpen felnőttképzési jogviszonyról beszélünk.
Csak a példa kedvéért, ha először felsőoktatásban kezdtünk a tanulmányainkat, de még nem vagyunk 25 évesek, akkor utána is beülhetünk egy technikumba, ráadásul államilag tanulói jogviszonyban, akár két évre, mert ez lesz az első szakmánk. 25 év alattiként pedig gyakorlatilag nappalis hallgatóként, ösztöndíjjal tudom elvégezni a képzést.
Ha már ennél idősebbek vagyunk, vagy második szakmát akarunk tanulni, akkor már mindenképpen felnőttképzési jogviszonyban tudjuk ezt megszerezni, akár két szakmát is.
Bizonyítvány, oklevél, ösztöndíj
A szakképző iskolákban bizonyítványt adnak, technikumban pedig oklevelet. Tehát ezek nagyon jó lehetőségek, amikkel lehet élni. A szakképző intézményekben teljesített képzések ingyenesek.
A szakképzéshez munkaszerződés is társulhat, valamint a szokásos juttatások, akár részarányos bérezéssel. Ennek a minimális értéke a nappali tagozaton, vagy a tanulói jogviszonyban 100 ezer forint. Az is fontos, hogy ez a szakképzési munkaszerződéses bér szja-mentes, csak a tb-járulékot kell fizetni (18,5%).
Ebben az esetben tehát ha felnőttképzésben veszünk részt, bár arányosan, de gyakorlatilag mindenképpen plusz jövedelmünk lesz.
Ha viszont szakképesítést szerzünk, az teljes egészében a szakképző intézményben zajlik, és csak maga képzés ingyenes.
Sosem késő tanulni!
Ami tehát fontos: a lehetőség adott ahhoz, hogy felnőtt karrierünk során is váltsunk szakmát, olyat, amelyre esetleg nagyobb kereslet van a munkaerőpiacon, vagy éppen jobban lehet vele keresni. Az elmúlt évek változásai során jól látható, hogy az állam bőkezűen támogatja az új szakmát tanulását, legyen szó már egy eleve közép- vagy felsőfokú végzettségű munkavállalóról.
Bizony sokan középkorukra jutnak el oda, hogy valamit változtatni kell ahhoz, hogy megússzák a teljes kiégést, elkerüljék a testi vagy pszichés betegségeket. Ezért sohasem késő, akár még 50 évesen is, hogy egy új szakmát tanuljunk.
A HR-Rent aktuális belföldi és külföldi állásajánlatai közül itt lehet böngészni!
Fotó: Freepik