Kevesen engedhetik meg maguknak, hogy egész nyárra szabadságra menjenek, így jó eséllyel számíthatunk pár forró nyári napra, amit munkával kell majd töltenünk. Ilyenkor jellemzően kevesebb energiával, fáradtabban vágunk neki a meleg napoknak. Néhány tipp, miként védekezhetünk a meleg idő ellen, és mik azok a feltételek, amiket a munkáltatónak kell biztosítania a nyári hőségben.
Minden apróság számít
Alapvetően elmondható, hogy a beltéren történő munkavégzés esetén olyan hőmérsékletet kell lehetővé tenni, ami nincs káros hatással az egészségünkre. Így például meleg évszakban
- a szellemi munkát végzők számára 21-24,
- a könnyű fizikai munkát végzők részére 19-21,
- míg a nehéz fizikai munkában dolgozók számára 15-17 fokot kell biztosítani.
Amennyiben beltéren dolgozunk, némileg jobb helyzetben vagyunk, hiszen optimális esetben nem ér minket közvetlen napsugárzás. Az elviselhető hőmérséklet érdekében sok apróságot tehetünk, mint például, hogy kényelmes, könnyű és világos ruházatot viselünk, légáteresztő cipővel. Emellett érdemes a redőnyöket, reluxákat némileg leengedni és a használaton kívüli gépeket, például nyomtató, kikapcsolni, hiszen a rengeteg irodai berendezés is hőt termel.
A munkáltatóval egyeztetve akár a munkaidőn is változtathatunk, például úgy, hogy korábban kezdjük a munkavégzést, vagy több szünetet iktatunk be. Ez utóbbi egyébként jogszabályban is elő van írva.
A legtöbbet természetesen a szellőztetés és klímaberendezések használata jelentheti.
Mire ügyeljünk a klímánál?
A külső és a belső hőmérséklet különbség maximum hat fok legyen, így ügyelhetünk arra, hogy ne hűtsük le túlságosan a helyiséget, ahol dolgozunk. A különböző asztali, álló, vagy mennyezeti ventilátorok alkalmazása során vegyük figyelembe, hogy nem viseli mindenki jól, ha közvetlen huzatnak van kitéve. Használatukkor továbbá por és pollen is kavaroghat a levegőben, amire az allergiásoknak érdemes ügyelniük. Ugyanígy huzatot okozhatnak a mobil légkondicionálók is a légkivezető nyílásoknál, ami megfázáshoz, nyakmerevséghez vezethet.
Az ilyen készülékeket érdemes olyan helyiségekben használni, ahol egyedül tartózkodunk, mert ezek a berendezések csak a levegőt keringetik, nem emelik azonban a külső levegő mennyiségét, ezáltal növelik a cseppfertőzés mértékét és a betegségek könnyebb terjedését.
Másként működnek az olyan légkondicionálók, melyek a külső levegőt szűrik meg, ennek használatával a vírusátvitel kockázata is alacsony, mindazonáltal fokozottan figyelni kell a berendezés karbantartására és rendszeres tisztítására.
A folyadékpótlás fontossága
Kiemelten fontos a nyári napokon a megfelelő folyadékfogyasztás,
mégpedig cukrozatlan és koffeinmentes italok formájában,
hiszen így kerülhetjük el, hogy dehidratáltak legyünk. Amennyiben erre nem figyelünk, olyan tünetek léphetnek fel, mint fejfájás, szédülés, hányinger, hasi és izomfájdalom de akár ájulás is. A legjobb megoldás, ha vizet iszunk vagy akár azt ízesítjük citromkarikával, mentával, de a cukrozatlan, koffeinmentes tea is jó választás lehet. Kerüljük azonban, hogy energiaitalokkal vagy cukros üdítőkkel ontsuk a szomjunkat.
24 fok felett a munkáltató kötelessége, hogy védőitalt biztosítson a dolgozóinak,
14-16 fokos ivóvíz formájában, nagy meleg esetén legalább félóránként,
ízesített italok esetén pedig a cukortartalom nem haladhatja meg a négy százalékot. Ne felejtsük el azt sem, hogy a melegben jóval több folyadékra van szükségünk, mint egyébként.
A munkáltató kötelességei
Amennyiben a napi középhőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, már érvénybe lép az első fokú hőségriasztás, ha pedig tartósan 25 illetve 27 fok fölött marad az átlaghőmérséklet, úgy már másod, illetve harmadfokú riasztásról beszélhetünk. Ezen esetekben a
munkáltatónak fokozott figyelmet kell fordítania az egészségkárosodás megelőzésére,
különös tekintettel a szabadtéri munkavégzésre. Lényeges, hogy a dolgozók árnyékos helyen legyenek a szünetben, és lehetőleg le tudjanak ülni, valamint hogy kapjanak folyadékot. Biztosítani kell továbbá, hogy adott dolgozó ne tartózkodjon sokáig a tűző napon, vagyis fontos, hogy a munkavállalók váltásban legyenek, továbbá lényeges a megfelelő védőruházat is.
Segíteni kell a munkavállalót abban is, hogy hozzászokjon a meleg napokhoz. A hőség kezdetén ajánlott rövidebb munkaszakaszokat és több pihenőidőt beiktatni. Hasznos lehet továbbá a munkavédelmi oktatás, ahol a dolgozók maguk is fel lesznek készítve arra, hogy időben felismerjék, milyen egészségügyi tünetek lehetnek vészjelzőek.
A HR-Rent aktuális belföldi és külföldi állásajánlatai közül itt lehet böngészni!
Fotó: Freepik