Mire érdemes számítaniuk azoknak, akik családdal költöznek ki, miért jó választás Németország és mennyire sokszínű az ország.
Milyen pénzügyi támogatások járnak a családoknak, gyerekeknek? Közbiztonság, tisztaság, multikulturális környezet.
Irány Németország!, 2. rész.
Támogatások családoknak, gyereknek
Ha családdal kezdünk új életet külföldön, már előnnyel indulunk, hiszen nem leszünk magányosak, minden örömünkben és nehézségünkben lesz kivel osztoznunk, és nem utolsó sorban akár egy jobb életet is biztosíthatunk gyermekünknek.
Minél fiatalabb a gyermek, annál könnyebben és gyorsabban fogja megtanulni a nyelvet, így akár nyelvi előkészítőre sem lesz szüksége. A költözés előtt érdemes egy kicsit beleásnunk magunkat abba, miként működik az óvoda, az iskola és milyen juttatásokra tarthatunk igényt.
A német családok havonta hozzávetőlegesen 700 eurót költenek egy gyerekre.
Ez az összeg persze meglehetősen relatív, hiszen szokásonként eltérő lehet, ki mennyi pénzt ad ki gyermeke ruházkodására, szabadidős foglalkoztatására vagy a neki vásárolt műszaki cikkekre.
Természetesen a szülőknek sem mindent maguknak kell előteremteniük, hiszen különböző állami támogatásokra jogosultak, mint:
- Családi pótlék: az ún. Kindergeld minden 18. életévet be nem töltött gyermek után jár, illetve továbbtanulás esetén maximum 25 éves korig adható. Családi pótlékot néhány kitétel mellett külföldi állampolgárként is igényelhetünk, amennyiben Németországban élünk. A családi pótlék mértéke 2023. január 1-től 250 euró gyermekenként.
- Szülői támogatás: a német állam a csecsemős és kisgyermekes családoknak nyújt támogatást és a gyermek megszületése után igényelhető. A támogatás mértéke függ az egyéni életszituációktól és attól, hogy melyik típust vesszük igénybe a három közül.
- Támogatás leendő édesanyáknak: az ún Mutterschaftsgeld-et az édesanyák igényelhetik a terhesség, illetve születés utáni azon időszakra, amikor nem dolgoznak.
- Lakhatási támogatás családok részére: ez egy az önkormányzatoktól igényelhető támogatás, mely alacsony jövedelmű családoknak segít.
- Pótlék alacsony jövedelmű családoknak: olyan nehéz sorsú családoknak adható, ahol a felnőtt jövedelme ugyan saját megélhetését fedezné, de a család egészére nem, vagy csak alig elegendő.
Német bölcsőde és óvoda
Az óvoda költségei nem egységesek, a díjat befolyásolja többek között az, hogy mennyi a fizetésünk, fél napot vagy teljes napot tölt el a gyermek az óvodában, esetleg hogy milyen ellátást kap. Külföldön is érvényes természetesen, hogy a privát intézmények drágábbak mint az állami óvoda. Alacsony jövedelműek jogosultak állami támogatásra is.
Nem hozott jó hírt a 2023-as Bertelsmann felmérés, miszerint Németországban közel 400 ezer bölcsődei és óvodai hely hiányzik. Leginkább a 3 év alattiak nem jutnak bölcsődei helyhez, így a szülőknek maguknak kell megoldaniuk a gyermek ellátását és felügyeletét. A probléma másik része, hogy mint azzal korábbi cikkünkben is foglalkoztunk, több hiányszakma is gondot okoz a német gazdaságnak, köztük van az óvónő, bölcsődei gondozó éppúgy, mint a pedagógus.
Iskolarendszer
Minden tartomány saját oktatási minisztériummal rendelkezik, így eltérő lehet a tanterv, az iskolai szünetek időpontja vagy akár a tanárok fizetése is.
Németországban 6 éves kortól kötelező az iskola, és a miénktől eltérően az általános iskola 4.osztály végéig tart. Ezután a tanulók eredményeik függvényében pályázhatnak
- gimnáziumba, ahol a 12. vagy 13. év végén érettségit tesznek;
- az ún. Haupt vagy Realschule-ba, ahol szakmai képesítést szerezhetnek vagy akár válthatnak gimnáziumra is, hiszen van átjárhatóság;
- illetve az ún. Gesamtschule-ba, ami a leginkább hasonlít a mi iskolarendszerünkhöz, de nem minden tartományban van lehetőség ilyen intézményben tanulni.
Amennyiben a tanulónak nyelvi vagy egyéb készségbeli nehézségei vannak, lehetőség van egy év felzárkóztató oktatásra, illetve a németet mint idegen nyelvet továbbra is tanulhatják az iskolában. Emellett, ha valaki már iskolás korúként érkezik frissen az országba, szintén először nyelvi képzésben részesül.
Multikulturális környezet
Vidám csevegés a török étterem tulajdonosával, kedves lengyel eladó a pékségben, aki extra fahéjat szór a cappuccinóra, bolgár buszsofőr, aki készségesen ad minden felszállónak útbaigazítást. Ez mind része a német mindennapoknak, ugyanis
Németországban több mint 22 millió olyan ember él, aki vagy maga is bevándorló vagy legalább az egyik szülője nem német állampolgársággal született.
A legtöbben Törökországból, Lengyelországból, Oroszországból és Kazahsztánból érkeztek, de könnyen megeshet az is, hogy hallunk magyar szót az utcán, hiszen jelenleg több mint 200 ezer magyar is él az országban.
Hogy ki miként tekint Németország multikulturális jellegére, az persze mindenki szubjektív véleményétől, látásmódjától függ. Személyes tapasztalatom szerint alapvetően mind kulturális, mind gasztronómiai szempontból színesíti az országot a különféle nemzetek jelenléte. Németország egyébként önmagát is bevándorló országként definiálja és az ezzel járó feszültségeket is igyekszik mérsékelni. A német állam egyre nyíltabban kommunikál a kirekesztésről és a rasszizmusról is, kutatásokat végeznek a témában és civil kezdeményezéseket támogatnak, melyek a demokrációért és elfogadásért állnak ki.
Mi a jó Németországban?
Tisztaság, rendezett körülmények
Ez az, amihez talán a legkönnyebben lehet hozzászokni, hiszen ki ne szeretne szép, tiszta utcákon végigmenni, rendezett udvarokat látni, ahol a szemét szelektálását a lakosok nagy része már szinte mesterfokon műveli. Németországban ugyanis külön gyűjtik a papírt, az üveget, opcionálisan a bio hulladékot, és létezik az ún. sárga szemeteszsák, amibe a különféle műanyag és hálós csomagolások kerülnek, konzervek, flakonok vagy tojásos dobozok. Emellett a megvásárolt sörös, üdítős, ásványvizes üvegek, illetve műanyag palackok nagy részét vissza lehet váltani az élelmiszerboltokban, ami ellenében egy bónt kapunk, rajta a levásárolható pénzösszeggel.
A tisztaság a tömegközlekedésre is érvényes. Nem ritkán látni takarítókat a városon belüli vonatokon, metrókon, akik letörölgetik a fogantyúkat és felsöprik a szemetet, amit találnak. Hulladékot a tömegközlekedési eszközökön azonban alapvetően ritkán lehet látni, emellett az üléshuzatok is ápoltak, nincsenek kiszakadva, összefirkálva, nem terjengenek kellemetlen szagok az utastérben, sőt, az utasok figyelmét udvariasan fel is hívják arra, hogy ne fogyasszanak erős aromájú ételeket, például kebabot utazás alatt.
Közbiztonság
Magam is meglepődöm azon, hogy szinte sosem félek egyedül sétálni München utcáin, sötétedés után sem. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy Németországban sosincsenek lopások, rablótámadások vagy utcai erőszak, mégis alapvetően jónak mondható a közbiztonság, sőt Németországot nem egyszer sorolják a legbiztonságosabb európai országok közé, ami az erős rendőri jelenlétnek is köszönhető. A forgalmasabb pályaudvarokon szinte mindig látni arra járöröző rendőröket vagy a közbiztonságot felügyelő szerveket. Sosem felejtem el egy korai élményemet, amikor is az egyik nagyobb élelmiszerüzletben lopás történt, melynek helyszínéről a rablók elszöktek. Szinte azonnal járőrautók és helikopterek jelentek meg, és rendőrök igazoltatták az arra járókat, mintha csak valami akciófilmbe csöppentem volna.
Ez a biztonságérzet a mindennapi életünkben is visszaköszön. Ha például a csomagfutár leteszi a csomagot a lépcsőházban, az még napok után is ott van, akkor is ha a lakó épp nyaral, de az épületnek támasztott biciklit is ritkán lopják el.
Kiszámíthatóság, átláthatóság
Talán joggal állíthatjuk, hogy a németek szabályok és törvények tekintetében túlzóak, valójában azonban ennek előnye is van a mindennapi életünkben.
Legyen szó akár egy munka vagy egy lakásszerződésről, minden esetben szigorúan lefektetett szabályok vannak, ami a mi védelmünket is szolgálják. Így ugyanis nem fordulhat elő, hogy nem kapjuk meg a szerződésben foglalt karácsonyi pénzt, késik a fizetésünk vagy nem fizetik ki a túlórát.
Itt is érvényes, hogy minél jobban beszéljük a nyelvet, annál nagyobb biztonságban vagyunk. Ha ugyanis pontosan ismerjük a jogainkat, értjük a szerződésben foglaltakat és rendelkezünk jogi biztosítással is, úgy nagyon kevés eséllyel leszünk csalás vagy manipuláció áldozatai.
Nyitottság
A németeket gyakran hüvös embereknek titulálják, valójában azonban nagyon is szeretnek beszélgetni akár spontán, utcai helyzetekben is, és kedvelik a közösségi programokat. Valóban igaz, hogy néha távolságtartóak és a bizalmas dolgaikat nem teregetik ki, de egy jó beszélgetésre a legtöbb esetben nyitottak. Elismerik azt is, ha egy külföldről érkező beszéli és tanulja a német nyelvet. A németek maguk sem tudnak túl sok idegen nyelven, így értékelik, ha valakin látják a szorgalmat.
Témánk első része itt olvasható.
A HR-Rent friss külföldi állásajánlatok közül itt lehet böngészni!
Fotó: Freepik