Egyre többször érkeznek a hírek, hogy Németországban egyre nagyobb a szakképzett munkaerőhiány. A probléma számos területet érint az idősgondozástól a logisztikán át, egészen a diplomás munkaterületekig.
Detlef Schelle, a német munkaügyi hivatal vezetojenek korábbi nyilatkozata szerint a német munkaerőpiacnak évente 400 ezer új bevándorló munkaerőre van szüksége. Ezt pedig a külföldi munkaerő bevándorlásának megkönnyítésével szeretnék elérni.
Németország 2035-ig hétmillió munkavállalót veszíthet, ha nem változtat a bevándorláspolitikáján
Ennek elsődleges oka, hogy az úgynevezett “babyboomer” generáció (azaz az 1955 és 1969 között születettek) jelentős része hamarosan nyugdíjba megy. A demográfiai változás okozta probléma azonban – úgy tűnik – nem éri váratlanul a német munkaerőpiacot.
“Drámai helyzetben vagyunk, ami tulajdonképpen már hosszú ideje előre látható volt”
– mondta a Deutsche Welle-nek még tavaly nyáron Herbert Brücker gazdasági szakértő. Hozzátette, Németország évente mintegy 350 ezer embert veszít a munkaerőpiacán. Ez a szám 2035-ig hétmillióra nőhet, ha a kormány nem cselekszik mielőbb. Ennek megfékezésére különböző stratégiák állnak rendelkezésre, mint:
- segíteni a nők szakmai fejlődését,
- az idősebb generációt minél tovább a munkaerőpiacon tartani,
- a külföldi munkavállalók számára vonzóvá tenni a piacot és az integrációjukat elősegíteni,
- a munkanélküliséget tovább csökkenteni,
- és növelni a születési arányt.
Majdnem 150 szakmában szenvednek a munkaerőhiánytól
Pékségek rövidebb munkaidővel, éttermek megnövelt pihenőnapokkal, hosszas várakozás a reptéri csomagkiadónál. A növekvő munkaerőhiány már egy átlag német polgár mindennapjaiba is beszivárog.
A német munkaügyi központ szerint jelenleg 148 szakmában van hiány Németországban. A toborzási statisztikák is vészjóslóak, hiszen átlagosan nyolc hónapot vesz igénybe, míg egy idősotthon ápolót talál, de egy építőipari cégnek is akár hat hónapot is várnia kell az új alkalmazottra.
Amit megerősítettek a német munkaerőpiaci szakemberek, hogy a munkaerőhiány leginkább érintett területei
az egészségügy és idősgondozás, az ipar és építőipar valamint az IT szféra.
Bevándorlás pontrendszer szerint
A külföldi szakképzett munkaerő németországi foglalkoztatását jelentősen hátráltatta, hogy a már megszerzett képesítést a német állam eddig nem ismerte el. Ennek okát abban látják, hogy a német duális szakképzési rendszer a nemzetközi piacon egyedülálló és hatékony, ezért nehéz ezzel egyenértékű képesítést felmutatni.
A mostani modernizációs stratégia keretében ezen is változtatna a kormány, így a jövőben
az is dolgozhat, akinek ugyan a végzettségét Németországban még nem ismerték el, de rendelkezik legalább két éves munkatapasztalattal.
Ez több mint száz szakmát érint a gépjárműszerelőtől egészen a matematikusig. Ráadásul az otthon megszerzett képzés elismertetésére a munkavállalónak ezután már akkor lehetősége nyílik, amikor már elkezdett dolgozni.
Egy szakképzett munkavállaló mindezen túl akár a képesítésétől eltérő területen is dolgozhat, amit egy ezt támogató pontrendszeren alapuló esélykártya is segít.
Pontot ér többek között:
- a nyelvtudás,
- a kvalifikáció,
- a munkatapasztalat,
- és az életkor is.
Akinek elegendő pontja van, az előtt megnyílik a német munkaerőpiac.
Új kapuk nyílnak meg a nem EU-s országok előtt
Ahhoz, hogy a migrációs politika hatékonyabban működjön, Németországnak nyitnia kell a Nyugat-Balkáni országok felé is. Albánia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó mellett további Európán kívüli országok is szerepet játszanak a bevándorlási kvóta növelésében. Tárgyalások folynak többek között Brazíliával, Mexikóval, Kolumbiával, Észak-Afrikai valamint Dél-Ázsiai országokkal. Ezen országok nagy számban rendelkeznek kvalifikált munkaerővel, akik nyitottak a német piac felé.
Mindez nem jelenti még azonban, hogy az újonnan érkezettek hosszú távon maradnak is az országban. A bürokrácia, a nehéz feljebbjutási lehetőség vagy az el nem ismert képzettség hamar kedvét szegi a jelentkezőknek, így sokan inkább egy másik európai országban keresik tovább a boldogulás lehetőségét.
A kormány nem csak a vizumügyintezesen könnyítene, hanem attraktívabbá tenné a német nyelvet es nyelvtanulási lehetőséget kínálna a még itthon élő leendő bevándorlóknak is. Olyan területeken, mint az IT, pedig egyáltalán nem lesz követelmény a német nyelv ismerete.
A sokszínű bevándorlóország
– így hivatkozik magára a német állam reklámkampányában és ezzel egyértelművé teszi, hogy egy modernebb és nyitottabb bevándorláspolitikával kívánja erősíteni munkaerőpiacát.
Fotó: Freepik
A HR-Rent friss külföldi állásajánlatok közül itt lehet böngészni!