A megélhetési költségek folyamatos emelkedésével a munkavállalók egyre gyakrabban szembesülnek azzal a dilemmával, hogy fizetésemelést kérjenek vagy az álláskeresés mellett döntsenek.
Újabb csapás: infláció és reálbércsökkenés
Az elmúlt években a COVID okozta munkaerőiaci problémák után új, és kissé váratlan elemként jelent meg az infláció, amely mára az egyik legfontosabb tényezővé vált, amelyet figyelembe kell venni, amikor a béremelés vagy az álláskeresés között dilemmázunk.
A 2022-ben elindult brutális magyar infláció számottevő negatív hatással van a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetére.
Az infláció végét egyelőre nem is látni, bár kormányzati ígéretek szerint az év végére egyszámjegyű lehet.
Az infláció mellett a vállalkozásokra nehezedő rezsinövekedés miatt a bérek nem feltétlenül tudnak lépést tartani a megélhetési költségekkel. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt évek béremeléseinek pozitív hatása csökken, ebben az évben biztosan.
Szakértők szerint a reálbércsökkenés 10 és 20 százalék körüli, ami így olyan, mintha csökkent volna a fizetésünk, kiszámítható, fix, az elmúlt évekhez hasonló alacsony infláció mellett, azaz a bérek vásárlóereje az infláció miatt csökken.
Kérjünk béremelést, vagy van más lehetőség is?
Amikor a fizetésemelés vagy az álláskeresés között döntünk, fontos figyelembe venni a jelenlegi munkáltatónk iránti elkötelezettségünket is. Ha elégedettek vagyunk a jelenlegi munkahelyünkkel, és hosszú ideje hűségesek is vagyunk, akkor érdemes lehet a fizetésemelésre törekedni. Ha azonban előfordulnak problémák a jelenlegi munkahelyünkön, és már egy ideje egyébként is fontolgatjuk a váltást, akkor lehet, hogy előnyösebb új munkahelyet keresni.
Mindenesetre az is tény, hogy „a magyar munkavállaló alapvetően pragmatikus és erősen gazdasági tényezők vezérlik:
52% számára a munka elsősorban a pénzkeresésről szól és csupán 24% közelíti meg a kérdést az önmegvalósítás aspektusából”
– áll az Ipsos 2019-es kutatásában.
Persze a bér csak egy lehetőség, hiszen miközben az elmúlt évek folyamatos járulékcsökkentése miatt egyre alacsonyabb a munkáltató által kifizetett adó a munkavállaló bére után, összehasonlítva sok más országéval, Magyarországon még mindig magas a munkáltatói bérteher.
Fizetésemelés helyett ezért érdemes megfontolni azokat az úgynevezett béren kívüli juttatásokat, amelyek a munkáltató számára adómentesek vagy lényegesen kedvezőbb adózásúak.
Ilyen lehet pl. a tartósan home officeban dolgozó munkavállaló számára adható rezsitámogatás, amellyel 2023-ban már havi 23 ezer forintot is kaphat a munkavállaló adómentesen.
Jó látható, hogy a cafeteria-t a munkáltatók szívesen alkalmazzák, a cafeteriatrend.hu szerint idén jellemzően több mint 400 ezer forintos keretet biztosítanak munkavállalóiknak a munkáltatók.
Ha a munkahelyváltás mellett döntünk
Ha mindent összevetettünk, és úgy döntünk, az álláskeresés a legjobb megoldás, akkor több tényezőt is figyelembe érdemes vennünk. Nyilvánvalóan egy új munkahely felvételi folyamatában előbb-utóbb a bérigényről is tárgyalnunk kell a munkáltatóval. A fent jelzett béremelési igény mellett pont ezért hatékonyabb sok esetben, ha magasabb bért szeretnénk, ugyanis
egy új munkahelyen bér szempontjából is tiszta lappal indulhatunk.
Ezzel együtt figyelemmel kell lennünk arra, hogy a kialakult gazdasági környezet – magas infláció, rezsinövekedés stb. – az új, esélyes munkáltatóra is hatással van, így bár lehetnek kitűzött céljaink az új bérünk tekintetében, nem biztos, hogy eredményt tudunk elérni.
Mindent egybevetve azonban mindenképpen hasznos, ha kilépünk a komfortzónánkból, új munkahely után nézünk, akár külföldön is.
A HR-Rent friss külföldi állásajánlatai közül itt lehet böngészni!
Fotó: Freepik